Дровоколи
Що дав нам прогрес? Він значно полегшив наше життя: в роботі нам допомагають комп'ютери, верстати та інше складне устаткування. Вдома за нас трудяться пральні і посудомийні машини, пилососи, інша побутова техніка, в пункт призначення доставляють автомобілі, літаки, поїзди. Однак у чомусь нам як і раніше трапляється діяти точно так само, як і нашим предкам десятки століть тому. Взяти хоча б процес колки дров. Якщо у вас є заміський будинок з пічним опаленням, Ви чудово знаєте, скільки зусиль доводиться витрачати, розмахуючи сокирою.
Але цю роботу можна значно полегшити. Для цього були винайдені спеціальні верстати - колуни. І нехай вас не вводить в оману слово «верстат»: таке устаткування може бути призначене не тільки для великих лісопереробних виробництв, але і для побутового використання.
Звичайно, не можна сказати, що потребують даній техніці абсолютно все. Якщо брати в руки сокиру вам доводиться раз в місяць – без неї можна чудово обійтися. Однак є категорії людей, для яких є необхідністю дровокол. Передусім, це вже згадані нами власники будинків з пічним опаленням, камінами або ті, чиї оселі обігріваються за допомогою твердопаливних котлів. Знадобиться таке обладнання в дров'яних котелень. Нарешті, не можна забувати про любителів лазні: їм, перш ніж попаритися, також потрібно підготувати дрова. Загалом, колун нагоді кожному, хто змушений часто або багато колоти колоди. Наведемо кілька основних
По суті, існує величезна кількість подібних верстатів. Тут зупинимо свою увагу на головному – як взагалі влаштований і як діє дровокол.
На більшості сучасних моделей в якості основного елемента використовується гідравлічний поршень. Чим він потужніший, тим більший тиск розколювання він може створювати. Так, для побутового використання цілком достатньо 5 тонн, для напівпрофесійного (комунальні служби і т. д.) – 5…7 тонн. На великих промислових підприємствах застосовується техніка з тиском від 10 тонн і вище.
Щоб змусити гідравлічний дровокол працювати, необхідний привід. Найбільш часто зустрічаються моделі з електродвигуном. Вони зручніше, ніж бензинові, в обслуговуванні, до того ж їх можна використовувати в закритому приміщенні (майстерні).
Інший важливий елемент – розколює ніж (його іноді називають клином). Він дозволяє розколоти кругляк на кілька частин: два, чотири або шість, в залежності від конфігурації.
Яким чином проходить процес колки? Все дуже просто! Потрібно лише поставити поліно в жолоб між ножем і клином і натиснути важіль пуску. Електродвигун призведе гідроциліндр в рух, а той, у свою чергу, буде з великим зусиллям штовхати колоду до ножа. Зіткнувшись з ним, вона розколеться на кілька частин. От і все!
Цікавий факт: звичайний процес колки дров сокирою – це не тільки складна робота, але і один з найдавніших способів ворожіння. Для нього навіть придумали спеціальну назву – аксиномантия. Інструмент всаживали в брус, вимовляючи при цьому змову, задаючи питання. Відповіддю могли бути вібрація або звук, що виникають при зіткненні заліза з деревиною. Розтлумачити послання могли тільки жерці.
Дана інформація скопійована зі сторінки: https://www.vseinstrumenti.ru/stanki/drovokoly/articles/945/?utm_referrer=https%3a%2f%2fwww.google.com%2f&fa821dba_ipp_key=v1557775395044%2Fv3394bd56aa0db4f366b58c163aeca6afa04ab3%2Fp50z8S4DEb2FTATB1r2sqw%3d%3d&fa821dba_ipp_uid=1557775395043%2fKOCnYX2ODe7pECSZ%2fe2vtXjU2On5S7gyubB7Upg%3d%3d&fa821dba_ipp_uid2=KOCnYX2ODe7pECSZ%2fe2vtXjU2On5S7gyubB7Upg%3d%3d&fa821dba_ipp_uid1=1557775395043